Son dakika…Orta Doğu yangın yeri: İsrail Refah için harekete geçti, Reisi bugün toprağa verilecek…

09:01

İran Cumhurbaşkanı Reisi bugün toprağa veriliyor

Helikopter kazasında hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve İranlı diğer yetkililerin bugün  cenazeleri defnedilecek. Cenazeler Reisi’nin doğum yeri Meşhed’deki sekizinci imam türbesinde toprağa verilecek.

İran’ın Birjand kentindeki ana bulvarda buluşan binlerce kişi, Cumhurbaşkanı Reisi’ye son görevlerini yerine getirmek için toplandı. Kalabalık Reisi’nin tabutunun taşındığı araca eşlik ederken, insanların tabuta dokunmak için yarıştığı görüldü.

08:11

Savaş Kabinesi onayı verdi: Rehine görüşmeleri devam edecek

İsrail dün Hamas’ın esir aldığı kadın askerlerin görüntülerini yayınladı. IDF tarafından yayınlanan videoda 7 Ekim’de esir alanın 5 kadın asker pijamaları içinde görülüyor. İsrail tarafı askerlere kötü muamele iddiasında bulunurken, Hamas İsrail’i videoyu değiştirmekle suçladı ve esirlere direnişin ahlak kurallarına uygun olarak davranıldığını vurguladı.

İsrail Savaş Kabinesi’nin dün gerçekleştirdiği 4 saatlik toplantı sonrası, müzakerecilere rehine görüşmelerine devam etme emri verildi. Katar medyası da müzakerelerin canlandırılması için çalışmaların başlayacağını duyururken Mısırlı bir kaynak, İsrail heyetinin haftalık olarak Kahire’ye gideceğini öne sürdü.

07:37

İsrail askerlerinin yarısını Refah için konuşlandırdı

Savaş gözlemcilerinin son raporuna göre, Gazze Şeridi’nde konuşlandırılan 10 İsrail askeri tugayından beşi şu anda Refah’ta faaliyet gösteriyor.

ABD merkezli savunma düşünce kuruluşları, ISW ve CTP tarafından hazırlanan son savaş alanı raporuna göre, Refah’ta faaliyet gösteren İsrail güçleri, 14 kilometrelik Philadelphi Koridoru boyunca ilerliyor. İsrail savaş uçakları ise kara operasyonları için zemini şekillendirmek amacıyla doğu Refah’taki hedefleri vuruyor.

Canlı Anlatım Özeti

İran Cumhurbaşkanı Reisi bugün toprağa veriliyor
Savaş Kabinesi onayı verdi: Rehine görüşmeleri devam edecek
İsrail askerlerinin yarısını Refah için konuşlandırdı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir